Gdzie widzisz się za 5 lat?

Kapitalistyczny świat XXI wieku daje nam pięć opcji do wyboru, dzielą się one na dwie grupy nadrzędne – Panów i niewolników. Jakość naszego pobytu na ziemskim padole jest silnie uzależniona od tego, co wybierzemy. 20% ludzkości posiada 80% bogactwa. Czy ambicja to Twoja religia? Za ile sprzedasz swe ideały?

gdzie widzisz się za 5 lat?, sposób na życie, 5 sposobów na życie

I
W pierwszej grupie znajdziemy: prezesów, rady nadzorcze i management korporacji. Zatrudniają oni pospolitych ludzi oferując minimalne lub kilkudziesięciokrotnie niższe wynagrodzenia, niż sami pobierają. Dzięki robotyzacji produkcji niektórych wyrobów nie czują żadnej potrzeby, by lepiej wynagradzać swoich pracowników. Z każdym rokiem powiększa się przepaść między bogatymi a biednymi, klasa średnia maleje w oczach. Grupa I od początku ma dostęp do dużych pieniędzy, za które kupuje sobie przywileje i uchyla się przed prawem, co jakiś czas rzuca kogoś ludowi na pożarcie.

II
Drugą opcją jest dorwanie się do władzy w dowolnym kraju. Przywilej, nad którym można się rozpiewać jest egzystencja ponad prawem. Jesteś w zamkniętym układzie, przestają Cię interesować przyziemne problemy pospólstwa. Immunitety, diety i inne zalety skutecznie chronią Cię przed szarą rzeczywistością. Pieniądze zdobywasz w ramach interesów biznesowo – politycznych (popularnych przekrętów). W Polsce nawet upubliczniona afera nie odsunie Cię od władzy. Nie przyznawaj się do niczego. Złapali Cię za rękę? Andrzej, przecież to nie Twoja ręka…

III
Niewolnik korporacji – mniej przyjemny sposób egzystencji. Pierwsze stanowiska wiążą się z nadgodzinami, nawałem pracy, brakiem szacunku przełożonych, brakiem życia prywatnego, po prostu brakiem. Nie jest to należycie rekompensowane wynagrodzeniem, może skończyć się kredytem, zawałem, pobytem w szpitalu z powodu wycieńczenia. Wciąż żywi mają nadzieję, że w pewnym momencie awansują do grupy pierwszej, nielicznym się udaje.

IV
W Polsce relatywnie dogodna metoda na życie – urzędnik państwowy. Otrzymując pieniądze z budżetu wstępujesz do armii „odpowiednio” głosujących w wyborach. W tej grupie nie wymaga się ciężkiej charówki, oferuje się przyzwoite wynagrodzenie. Pal licho, że przykładasz rękę do pogorszenia sytuacji w kraju.

V
Zakładasz start-up? Samozatrudnienie? A może pracujesz w małej firmie? Gratulacje, karmisz grupę II, jesteś niewolnikiem państwa. Wszelkie, świeżo przepchnięte przez izbę sejmową akty normatywne uderzają najpierw w Ciebie. Jeśli masz jeszcze za co żyć, to znaczy, że grupa IV pracuje nieefektywnie.

A Ty gdzie widzisz się za 5 lat?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *