Kreuj sny – zabawa po zmroku

DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY UWAŻAJĄ SEN ZA STRATĘ CZASU

Zawsze fascynowały mnie sny. Nawet, gdy nie liczę owieczek, spanie sprawia mi mega frajdę. To błogie uczucie przy przewracaniu sie na drugi bok, a potem trzeci… Nie nazwałbym tego stratą czasu.

Refleksja

Wyobraź sobie, że za każdym razem, gdy zamykasz oczy, możesz oglądać nowy film, w którym grasz główną rolę, jednocześnie jesteś reżyserem i scenarzystą. Teraz powiedz, że sen to strata czasu.

Dzieło

Ostatnio zainteresowała mnie książka Studies in dreams. Dywaguje ona na temat roli snów w życiu człowieka. Stara się pokazać ich inne oblicze. Prezentuje metody ich kontroli i zapamiętywania. Dostępna jest za darmo. Jeśli chcecie zapoznać się z przeróżnymi snami, to polecam.

Znajdziecie tam historię i sny Mary Arnold-Foster. Autorka miała nieprzyjemność zetknięcia sie z uporczywymi koszmarami związanymi z I-wszą wojną światową. Na własną rękę udało jej się wybrnąć z sytuacji.

Sny

Podstawową różnicą miedzy snem a jawą jest stan w jakim znajduje się nasz umysł. We śnie niektóre prawa da się nagiąć, a inne złamać, mówię tu na przykład o grawitacji i tworzeniu obiektów z niczego. Nasza wyobraźnia jest wolna i przy współpracy ze wspomnieniami tworzy świat na zawołanie i to w ułamku sekundy.

Metody kontroli

Autorka uporała się z koszmarami bez przerwy powtarzając w dzień dwa zdania. W wolnym tłumaczeniu magiczne słowa brzmiały:

To tylko sen. Nie będziesz dłużej spać.

sny, senMary zdała sobie sprawę, że w ten sposób można również wywoływać pożądane przez nią sny. Najbardziej lubiła latać, co nawet w sennej nierzeczywistości nie jest proste. Towarzyszy temu uczucie pewnego zmęczenia, którego ja jeszcze nie jestem w stanie opisać.

Dla okiełznania grawitacji:

Takie prawa jak grawitacja nie mają mocy w tym miejscu.

By wywołać pożądany przez nas sen należy uporczywie przywoływać dane wspomnienie lub myśleć o czymś w trakcie dnia. Sen najwcześniej powróci do nas po 2 dniach, tyle trwa przyswajanie pamięci/wyobrażenia.

Postępy

Do tej pory udało mi sie skutecznie przypominać i zapamiętywać sny. Zaraz po przebudzeniu, pierwszym impulsem powinno być pełne skupienie na przebytym śnie. Wyobraź sobie czystą taflę jeziora i spróbuj przewinąć sen od końca. Dzięki temu sny zaczynają wracać.

Prześniliście podobne sytuacje?

2 Comments

  1. Kasia Potasznik

    Od zawsze uznaję sen za istotną, równoległą część życia i nie rozumiem ludzi, którzy uznają go za marnowany czas i próbuję zaklinać rzeczywistość śpiąc możliwie mało. Uwielbiam ten stan, w którym znajduje się mój mózg podczas snu!

    1. filozof filozof

      Zrozumieć jestem w stanie, w końcu chcą jak najdłużej być w stanie świadomym. Jednak często nie wiedzą, że można mieć świadome sny lub uważają to za bajkę dla dzieci. Cieszę się, że mamy podobne odczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *