Kreatywność – jak wykorzystać inspirację

 kreatywność
Czym jest kreatywność?

Umiejętność tworzenia – coś z niczego, ale jest. Wierzący prawią, że pochodzi prosto od Boga. Pytanie czy to coś jest rzeczywiście czymś i czy nowym. Nasze twory pokazują, kim rzeczywiście jesteśmy.

Czy w ogóle istnieje?

Wydaje mi się, że tworzę coś nowego, gdy tak naprawdę odtwarzam zarejestrowane przez umysł doznania i obrazy. Później podpis, myk, myk i moje. To czym jest proces kreatywny?

1. Przeczucie

Nachodzi mnie myśl, coś jest według mnie ważne. Też macie to uczucie, nie możecie uwierzyć, że to takie proste? Rozwiązanie zagadki, tuż przed oczami – ha! Najczęściej występuje przed snem, gdy już nic się nie chce, inaczej byłoby zbyt łatwo. Zapisz, nim zaśniesz i zapomnisz.

2. Porozmawiaj o tym?

Nie pozjadałem wszystkich rozumów. Jeśli chcecie przedstawić głębszy punkt widzenia, skonsultujcie się z przyjaciółmi i rodziną. Mogą dodać coś ważnego do układanki. Czy to polityka, sport, a może techniki oszukiwania w grach karcianych, każdy ma coś do przekazania, jest nas 7 miliardów.

3. Chłoń

Banał? Czytam, oglądam, kombinuję. Ależ rozglądam się po świecie. Wszyscy wydajemy się tacy podobni, to tylko pozory.

4. Twórz

Bawię się tym co robię, chaos inaczej. ‚Jakie zdanie na dziś? Że wszyscy jesteśmy Chrystusami? Sztos’. Próbuj rozwijać swoją kreatywność w tylu aspektach, na ile masz ochotę. Chcesz Tworzyć muzykę? Bardzo proszę, pisz, kupuj sampler, mixer, gitarę!

5. Walcz

Osobiste projekty wiążą się ze strachem – ‚Co też Ci inni sobie pomyślą?’. Łapię wiatr w żagle, gdy radzę sobie z wątpliwościami. Cokolwiek się nie stanie, zawsze jest jutro.

6. Łap dystans

Piszę, piszę, piszę. Pierwsza wersja rzadko jest finalną. Odłóż tekst, niech urośnie niczym ciasto. Po powrocie często można go ugnieść w ciekawszą formę. Nie twórz niczego na łapu capu.

7. Synergia

kreatywnośćMałe pomysły często prowadzą do większych. Piszę jeden tekst i dzięki niemu wiem, co jeszcze chcę, co więcej mogę dodać. Nagle okazuje się, że chcesz napisać całą serię tekstów, a w ogóle to książka też mogłaby być.

8. Masz całość?

To jest ten moment, w którym zaczynasz od nowa sprawdzasz, czy nie przychodzi Ci do głowy jakaś alegoria. Jednym zdaniem: ‚Czytam, rzucam okiem, zmieniam i dodaję ten film o youtube’rach!’.

9. Perfekcjoniści nie… kończą projektów.
+(10.) zawsze piszę przy muzyce. Repertuar do tego postu znajdziecie poniżej.

Tyle tej kreatywności, że aż się posiłkowałem – inspiracja po angielsku.

2 Comments

  1. L 0 P

    Właśnie – na początku myśl przewodnia. Potem – dobry research. Bez tego ani rusz. Nie wystarczy lanie wody – proces twórczy ma stymulować nie tylko mózgi odbiorców, ale przede wszystkim twórcy! Niektórym łatwo jest o tym zapomnieć.

    1. niczym.pl niczym.pl

      Warto wtedy również podać źródła. Nie wiem czy to bezpośrednia aluzja, ale nie wyobrażam sobie stałego ograniczenia blogów research’em. Bywa, że chcę napisać co leży mi na sercu, jeśli się mylę, ktoś daje mi znać w komentarzu. W innym przypadku przeprowadzam analizę ze źródłami, jednak nie mam zamiaru być dziennikarzem. Bywa różnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *