4 powody, dla których warto prowadzić dziennik

Nie, prowadzenie dziennika nie jest dla dzieci”, takie zdanie wpadło mi w oko podczas lektury bardzo dobrego artykułu: 25 prawd życiowych, które chciałbym znać 10 lat temu. Przypomniałem sobie ile frajdy sprawiało mi czytanie tego, co napisałem w wieku 18 lat. Szkoda, że nie udało mi się utrzymać ciągłości w prowadzeniu dziennika. Teraz pod wpływem chwili wróciłem, mam nadzieję, że już nie przestanę. Równie dobrze mógłbym nie korzystać z życia.

Dlaczego polecam Ci prowadzenie dziennika?

Dziennik to skarbnica wiedzy. Warto spisywać dotychczasowe doświadczenia, ponieważ pamięć ludzka jest ulotna. Nie pozwól sobie zapomnieć, co Cię spotkało. Miej spisane szczegóły ważnych wydarzeń w Twoim życiu na zawsze. W dowolnym momencie możesz wrócić po chwilę refleksji, spróbować inaczej spojrzeć na świat.

Doskonalisz siebie

Z każdą kolejną stroną, każdym kolejnym wpisem, każdym kolejnym dniem stajesz się lepszą wersją siebie. Prowadź dziennik, będziesz lepiej pisać, lepiej myśleć. Nawet, jeśli nie jest to Twój zawód, ile wiadomości i maili wysyłasz na co dzień? Wszyscy tworzymy teksty.

Myślodsiewnia

dziennik

Czytaliście Pottera? Jeśli nie, to jesteście w mniejszości, a ja chętnie opowiem wam, jak wielki czarodziej Dumbledore radził sobie z natłokiem oraz dokumentacją myśli. Używał do tego małych fiolek, a potem mógł odtwarzać je w myślodsiewni – dużej miski, do której przenosił wspomnienia za pomocą różdżki. W ten sposób zawsze miał je pod ręką w niezmiennej formie. Dziennik działa na tej samej zasadzie, kiedy nie możesz sobie poradzić z jakimś problemem, dobrze jest przelać go na papier. Często towarzyszą temu momenty refleksji, w których wpadasz na nowe rozwiązania i uświadamiasz sobie korzyści, które płyną z danej sytuacji.

Wgląd w postęp

W dzienniku łatwo i retrospektywnie porównasz etapy własnego życia. Sporo frajdy dostarcza mi czytanie wypocin sprzed 4 lat, mój sposób myslenia, styl wypowiedzi i język, moje życiowe cele tak odmienne. Ja z przeszłości jestem dostępny dla siebie w teraźniejszości. Uśmiech sam pojawia się na twarzy.

Prowadź dziennik!

Najbardziej urzeka mnie satysfakcja płynąca z rozwoju. Niekoniecznie ważne jest doskonalenie stylu pisania. Jak wiesz, dużo myślę… To użyteczne, że mogę różnymi drogami dojść do prawd ważnych dla mnie. Powiem Ci, że przeczytanie wpisu z dziennika, który powstał rok temu, może być najprzyjemniejszą rzeczą, którą dziś zrobisz. Zdasz sobie sprawę z bogactwa doświadczeń, które przyniósł cały rok. Wiesz, że to Ty, ale w innym miejscu.

To kiedy zaczynasz? A może masz już skatalogowane parę dobrych lat?

Jeden komentarz

  1. Krystyna

    Witam,
    sama prowadzę dziennik już wiele lat, ale też pamiętam moment, w którym niekoniecznie prowadziłam go regularnie. Jego koncepcja zmieniała się z każdym kończącym się zeszytem, który kupowałam. Wielu też mówiło mi, że to dla dzieci jest przeznaczone, że to taka zabawa, tylko na chwilę. Najpierw prowadziłam go, jak nazwa wskazuje, zapisując codziennie co mi się przytrafiło. Potem służył mi do zapisywania obserwacji, kiedy miałam problem z trądzikiem, abym odpowiednio dopasowała dietę i kosmetyki. Robiłam to też w sposób skrupulatny, ale też dzieliłam dziennik na strefę testów i wspomnień, aby pamiętać, co mi się przydarzyło. Z tych obserwacji korzystam do dziś, aby dbać o moją cerę, jak należy. Obecnie dziennik służy mi do zapisywania nie tylko wspomnień, ale i pomysłów na organizowane szkolenia. Warszawa to miasto, z którym się związałam i przewiozłam wszystkie prowadzone dotąd dzienniki. Patrzę wtedy na siebie teraz i siebie z przeszłości i niejeden raz uśmiechnę się na to, jak odmienny miałam sposób myślenia, styl ubierania i inne rzeczy. Naprawdę świetna sprawa! Dziennik to must have, ale pamiętajmy, aby prowadzić go nieregularnie, bo w czasie studiów czy przed maturą niestety nauka zajmowała mi większość czasu, a działo się wtedy wokół mnie naprawdę dużo rzeczy wartych zapisania. Pozdrawiam! :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *