Rozwój osobisty a utrata własnego ja

W XXI wieku każdy chce być najlepszą wersją siebie, jeśli w ogóle można tak to nazwać. Co to w ogóle znaczy być sobą?
Kim jestem?

rozwój osobistyOgladając jeden z licznych filmików rozwojowych możemy sie dowiedzieć, że nie ma nas, są tylko zaprogramowane w dzieciństwie wzorce, które tworzą naszą, dzisiejszą świadowomość. W takim razie od razu nasuwa się pytanie „kim ja jestem?”. Czy to, że są to tylko wzorce, czyni mnie mniej „sobą”?

„Moje” zdanie

Mimo, że zgadzam się z tym, iż ciągła ekspresja samego „siebie” 24 godziny na dobę nie jest właściwym tokiem postępowania, to osobiście nie jestem w stanie pogodzić się z tym, że nie ma „nas”. Świat bez różnych osobowości, z wzorcami w zamian wydaje mi się nudny i nie pożądam egzystencji w takiej rzeczywistości.

Teoria wzorców

W myśl tej teorii możemy dowolnie kształtować swoje zachowania, nie kierując się pierwotnymi impulsami. Bardzo dobrze znam osobę, która jest zlepkiem wyuczonych programów NLP. Odczułem silne, negatywne, pierwsze wrażenie. Potem zobaczyłem jej działanie w praktyce, przyznaję, że takie zachowania są skuteczne. Jednak nie wiem czy Ci na których to działa, nie widzą tego, czy oddziałuje to na nich dlatego, że akceptują taką osobę.

Czy chcesz tak żyć?

rozwój osobistyFaktycznie mogę mieć za mało samokontroli i powstrzymywanie reakcji, na które mam ochotę, sprawia mi trudność. Nie mogę jednak nie przytoczyć zjawiska, które zaobserwowałem na szkoleniu, w którym ostatnio uczestniczyłem. Chłopak, który na nim przemawiał, był skażony rozwojem osobistym do tego stopnia, że podczas wypowiedzi nie dało się w nim zauważyć ani grama ‚duszy’. Próbowałem określić to na wiele sposobow, jest to jedyny, który pasuje. Co więcej, po szkoleniu dostał brawa, za wzorowe opanowanie nerwów i postawę mówcy.

Zdecyduj „sam”

Jeśli tak ma wygladać samorozwój, to gdzieś jest błąd. Technologia towarzyszy nam na każdym kroku, nie doprowadzajmy do robotyzacji ludzi. Jeśli ambicja to Twoja religia, uważaj na rozwój osobisty i jak rozwijasz siebie. W sytuacji, gdy usiądziesz obok drugiej osoby, nie uruchamiaj programu komunikacja, sekwencja pierwsze ważenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *