Nie lubię poniedziałków – 6 aspektów

Mi osobiście poniedziałki aż tak nie przeszkadzają, ale sporo osób z mojego otoczenia szczerze ich nienawidzi. Dlaczego nienawidzisz poniedziałków? Czy istnieją jakieś naukowe wytłumaczenia tego fenomenu? Naukowcy doszli do paru ciekawych konkluzji.

Zegar biologiczny

Organizm ludzki jest niewolnikiem zegara biologicznego. Gdy przesuwamy czas, nawet ta nie lubię poniedziałkówsymboliczna godzina może kompletnie zachwiać rytmem dnia.

W pewien sposób szkodzimy sobie tydzień w tydzień. Większość z nas nie poświęca wystarczająco dużo czasu na sen w ciągu tygodnia, w efekcie próbujemy odespać w weekend. Dzięki temu regularnie rozregulowujemy nasze zegary biologiczne. Zgodnie z badaniami, ten dodatkowy sen sprawia, że jesteśmy bardziej zmęczeni. Dłuższy sen w weekend = kolejny znienawidzony poniedziałek.

Twoje stado

Jedna z ciekawych przyczyn poniedziałkowego doła sięga czasów jaskiniowców. Ludzie jako istoty społeczne potrzebują czuć się dobrze w swoim ‚stadzie’. Według badań, już po dwóch dniach przerwy nie czujemy się pewnie w środowisku pracy. Stąd plotkowanie w pracy i poniedziałkowe ‚ale się najebałem!’.

Praca, praca

Jak się okazuje, w poniedziałki odczuwamy podobną ilość stresu co każdego, innego dnia nie lubię poniedziałkówtygodnia. Tylko piątki są przyjemniejsze – nie możemy doczekać się weekend’u. Poza piątkiem wszystkie dni pracujące wywołują podobne, negatywne odczucia. Jednak, raźnie i wspólnie wskazujemy, że poniedziałek jest najgorszy. Wiąże się to z większym rozwarstwieniem emocjonalnym spowodawanym końcem weekend’u i rozpoczęciem pracy. Dopóki pracę zaczynamy w poniedziałek, będzie on najgorszym dniem tygodnia.

W poniedziałek czujemy się gorzej ze sobą

W przeciętny weekend jemy, pijemy i palimy więcej. Wszystko to jest częścią wspaniałej, poniedziałkowej synergii.

Pierwszy dzień tygodnia to czas na zmiany. Częściej zastanawiamy się choćby nad rozpoczęciem diety. Te pozytywne plany, są wynikiem tego, iż w poniedziałek ludzkie poczucie własnej wartości spada.

Zawał?

Nie tylko czujesz się gorzej, również Twój organizm jest w gorszym stanie. W poniedziałki odnotowuje się najwięcej ataków serca i udarów. Nawet jeśli nie wylądujesz w szpitalu, to w poniedziałek masz wyższe ciśnienie i ważysz najwięcej.

Nie lubimy swojej pracy

Według badań, 70% ludzi w USA nienawidzi lub ma kompletnie w dupie swoją pracę. Stan depresyjny i niepokój zaczynają się już w niedzielę wieczorem, a prowadzą do bezproduktywnych poniedziałków. Zmieniasz pracę? 37% CV jest wysyłanych we wtorek, po kolejnym znienawidzonym poniedziałku.

Źródło artykułu: tu.

Też nienawidzisz poniedziałków?

9 Comments

  1. Alicja Dobry

    Haha, te 37% CV wyslanych we wtorek – groteska na osłodzenie poniedziałku :D
    Ja zawsze śpię 7 godzin – budzę się z budzikiem nawet w weekend, by nie właśnie nie ,,rozstroic”, nie mam aż takiej nienawiści do poniedziałku… Chociaż faktycznie, wtedy ważę więcej :(

  2. nieobliczalna.pl

    A ja lubię poniedziałki. Nie chodzę do pracy, więc złych skojarzeń nie mam, za to poniedziałek jest nadzieją na nowe informacje, nowe zlecenia, zaczyna funkcjonować to co w weekend zostaje uśpione. Jest to też czas na odpoczynek po intensywnym weekendzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *