Być bogatym… Jak to jest?

Jedno z najbardziej nurtujących pytań. Jak to jest być bogatym? Przeczytaj, co na ten temat sądzą ludzie, którzy przekonali się na własnej skórze.

Umiesz po angielsku? Tu znajdziesz artykuł źródłowy.

Często cytowane badanie mówi, że ‚Pieniądze szczęścia nie dają’ – ale tylko od pewnej kwoty. Według badania, wzrost pensji ponad trzysta tysięcy złotych brutto rocznie nie sprawia, że czujesz się szczęśliwszy.

być bogatymPrawda jest taka, że natura ludzka sprzeciwia się wszelkim badaniom, szczególnie, gdy chodzi o pieniądze.

Evan Spiegel, dwudziestotrzyletni prezes startup-u Snapchat, odrzucił ofertę Facebook’a w wysokości trzech miliardów dolarów. Wiedzący lepiej od razu stwierdzili, że jest niespełna rozumu.

Co nam umyka?

Kiedy pochodzisz z bogatej rodziny, a sam dorobiłeś się już na sprzedaży akcji Snapchat’a, nie potrzebujesz kolejnych trzech miliardów, by być szczęśliwszym.

być bogatymParadoksalnie, Evan zyskał, nadal ma możliwość prowadzenia wielkiej technologicznej firmy i życia bez ryzyka. Za trzy miliardy dolarów kupił sobie wieczny wyścig.

Ten wyścig, który dla każdego z nas coś znaczy, nie jest tym samym co szczęście. Wartość sensu nie może zostać zmierzona w żadnym badaniu. Sporo osób obeznanych w świecie biznesu wie o co się rozchodzi i respektuje decyzję Spiegel’a.

Z drugiej strony, jeden z pytanych menedżerów pokręcił głową z zażenowaniem. Powiedział, że młodzian właśnie zabrał miski z jedzeniem sprzed nosa generacji Spiegel’ów.

Jak to jest być bogatym?

Bogaci uchylają rąbka tajemnicy:

Nie wierzę w hedoniczny argument bogactwa – im więcej masz, tym więcej potrzebujesz, by utrzymać pewien poziom szczęścia. Szczęście wiąże się głównie z relacjami międzyludzkimi i ich jakością. Wątpię, by istniała skala, dzięki której można zmierzyć problem. – J.C. Hewitt

Gdy się wzbogacisz, uznajesz to za normalne, tak jakbyś miał świetną rodzinę, uważasz, że zawsze stanie za Tobą w razie potrzeby.

Bogactwo jest jak wszystkie pozytywy w życiu, gdy jest nam ciężko – wiemy, że to pozytywy, nie bierzemy ich za pewnik, ale możemy o nich zapomnieć w lepszych czasach. To jak piękne dziecko albo wspaniali rodzice. Według mnie, nie uczyniło mnie ani jotę szczęśliwszym – Rick Webb, COO Barbarian Group

W obliczu śmierci, wszelka duma powiązana z ilością zer na koncie znika.

Po osiągnieciu sukcesu, moja mama dowiedziała się, że ma zaawansowanego raka. Dni przed śmiercią spędziła na żałowaniu życiowych wyborów. Ostatnie wpisy z dziennika roztrząsają, jak bardzo nie doceniała codziennego życia. Trochę za późno zrozumiała, że szczęście to przeciwieństwo materializmu. – Mona Nomura

Bogaci są tak samo smutni, ale nie cierpią tyle, bo wciąż są bogaci.

Bogaci ludzie podatni są na te same emocje i choroby. Czasami bogactwo powoduje stres i depresję. Jest jednak znacząca różnica – jeśli jesteś nieszczęśliwy i bogaty, nadal masz pieniądze. Waluta kupuje pocieszenie. – Steven Kane

Bogaty czy nie, czujesz się tak samo.

Po paru miesiącach człowiek się przyzwyczaja i wraca do tego, kim był wcześniej. – Balraj Chana
Wysoka pensja prowadzi do pracoholizmu
Socjalne życie bogatych nie jest takie, jak myślisz. Bogaci z telewizji zwykle nie musieli sami zapracować na swój sukces. Pracujący bogaci muszą poświęcać całe życie pracy. Mój ojciec pracował i podróżował non stop. Gdy urodziła się moja siostra, dojeżdżał do pracy z Nowego Jorku do Zurychu pięć dni w tygodniu. – J.C. Hewitt

Bycie bogatym sprawia, że czujesz się mądrzejszy i lepszy niż reszta świata.

Czujesz się dobrze, gdy się dorobisz i patrzysz na resztę idiotów. Wspaniale jest pokonać system, a pieniądze w tym pomagają. – Anonim

Otrzymujesz szacunek, który Ci się nie należy.

Bogaci żyją bez wysiłku. Dzięki temu, że jesteś, kim jesteś, dziewięćdziesiąt dziewięć procent świata jest na Twoje skinienie. Najgłupsi analfabeci mogą być obsypywani komplementami.

Gdy się dorobisz, zadajesz pytanie: ‚Czy to wszystko?’

Będąc ambitnym człowiekiem, gdy osiągniesz wszystko pod względem materialnym, szukasz nowych celów. Pytasz, jak mogę zmienić świat. – Anonim
a co na to niebiedny dwudziestodwulatek?

Jeśli chcesz być szczęśliwym, najniższa krajowa przysporzy Ci znacznie więcej problemów do przezwyciężenia niż średnia krajowa. Najważniejszą kwestią jest okiełznanie własnego umysłu. Często mówię, że pieniądze szczęścia nie dają, ale mimo wszystko wolałbym płakać w Ferrari. Czy rzeczywiście? A gdybym sam musiał na nie zarobić? Trzeba by się przekonać.

Na tę chwilę mam dni pełne szczęścia bez sześciu zer na koncie. Analogicznie, wątpię w to, że nieuchwytny milion powstrzyma smutne momenty. Myślę, że za dużo czasu marnujemy na wspomaganie przyszłości. Z drugiej strony to jest ten wyścig, ten sens. Ciągle chcę poznać lepszą receptę na życie w dwudziestym pierwszym wieku. Robię, co mogę i ścigam się, taki mamy klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *